Megoldási lehetőségek a Wendelin essenciákban

A humuszanyagok kémiai szerkezete lehetővé teszi, hogy gyakorlatilag a biológiai rendszerekben előforduló valamennyi vegyülettípussal reakcióba lépjenek. (Dos Santos és mtsai., 2007; Atalay és mtsai., 2009).

A fulvosav a nehezen felszívódó tápanyagokkal komplexeket képez, ezáltal csökkentik a béltartalom, a chymus ozmotikus koncentrációját, csökkentik az ozmózisos hasmenés előfordulását. A fulvosav komplexet képez a takarmány szabad aminosav tartalmával, azok komplexként a vékonybél elején felszívódnak. Így a szabad aminosavak elkerülik, hogy a vastagbélben a diszbiozisos bélflóra dekarboxiláz enzim termelő baktériumai biogén amint termeljenek belőlük, javítva ezzel a takarmány tápláló anyagainak a hasznosulását és csökkentve ezzel az állatokat ért káros biogén amin hatást.

A fulvosav a takarmányban a hozzáadott szervetlen kationokat és anionokat kelát kötésbe viszi, kelátként felszívódnak a vékonybélben, segítve ezzel az optimális bél pH meglétét.

Az almapektin nagyon jó komplex képző. A takarmányokba ízesítésre és energia pótlásra adott monoszacharidokkal komplexeket képez a pektin. A pektin komplex a vastagbélben fermentálódik, amely így az eubiotikus bélflóra táplálása révén szerves savként (vajsav, propionsav és ecetsav) szívódik fel. Miközben energiaként is hasznosul, optimális bél immunállapotot hoz létre, és segíti a mikrobiális vitaminok termelését a vastagbélben.

Béldiszbiózis csökkentése

A pektin a bélrendszerben élő eubiotikus baktériumok táplálékaként segítik azok fejlődését, szaporodását és megfelelő kolonizációját a bélben, közvetve támogatva ezzel működésüket. A prebiotikumok segítik az eubiotikus bélrendszer baktérium ökoszisztémáját, ezáltal direkt hatással vannak a mikróba-gazdaszervezet interakciókra és közvetve az állatok egészségére is.

  

 A vízben oldható pektin és a kísérő hemicellulóz fermentálható rost kizárólagos tápláléka az eubiotikus bélflórának.

A Wendelin essencia hasmenés elleni gyógynövény hatóanyagai szelektív baktericid és bakteriosztatikus hatása révén nem bántja az eubiotikus bélflóra hasznos tagjait, a bifidobactériumokat, lactobacilusokat, az illózsírsavakat termelő fusobacteriumokat és Bacteriodes nemzetség tagjait.

Islam és mtsai (2005) a humuszanyagokról a következőket foglalták össze: „úgy tűnik, hogy a humuszanyagok az élő szervezetben az eubiotikus állapotot elősegítő baktériumok támogatják, a kórokozókat pedig gátolják”.

Májfunkció segítése és javítása

A májnak kiemelkedő szerepe van az anyagcsere-funkciókban: szénhidrát anyagcsere; aminosav anyagcsere és ammónia egyéb toxikus anyagok méregtelenítése; fehérjeszintézis; hormonanyagcsere, vitaminok szintézisének a helye; zsíranyagcsere; az epe képzése és kiválasztása révén jelentős hatással van a bélcsatornában zajló emésztőfolyamatokra is. A máj méregtelenítés funkciójának végzése közben sok esetben sérülhet:

  • takarmány gombatoxinok
  • biogén aminok
  • xenobiotikumok

A máj központi szerepet játszik a szervezet anyagcseréjénekfenntartásában. Jelentős mértékű tartalékai miatt azonban enyhe vagy mérsékelt fokú májsejt károsodás általában nem jár az anyagcsere-funkció mérhető károsodásával.

A toxikus anyagok gyakran toxikus szabadgyök-reakciókon keresztül roncsolják a májat, a májsejteket, logikusan tehát az antioxidáns vegyületek, például a szilimarin nyújtanak ilyen hatások ellen védelmet.
Amennyiben folyamatos a toxikológiai terhelés, a beszűkült máj kapacitása különösen az állat intenzív anyagcsere teljesítmény igény időszakában, a májfunkció sérülést szenvedhet.

Ezt érzékeljük a vemhesség utolsó 3 hetében és a szoptatás alatt a tenyészkocáknál, valamint a növendék sertéseknél a növekedés legintenzívebb szakaszában.

  

 

A szilimarin erős antioxidáns hatással rendelkezik, képes semlegesíteni a káros szabad gyököket, elősegíti a méregtelenítést. A szilimarin ezenfelül segít növelni a két antioxidáns fehérje a glutation és a szuperoxid-dizmutáz szintjét a májban, a szervezetben. A szilimarin növelheti nemcsak a máj, hanem a belek glutation tartalmát is, fontos szerepe van a gyomor és a belek gyulladásos állapotának javításában.

A máriatövis képes regenerálni a sérült sejteket, és ha szükséges újakat hoz létre helyettük. Ezt úgy képes megvalósítani, hogy fokozza a létfontosságú fehérjeszintézist, melyet az RNS polimeráz enzim végez. Egy vizsgálat kimutatta, hogy a fehérjeszintézist, akár 25-30%-kal képes fokozni. Ez azért fontos, mert a fehérje a sejtek alapvető építőköve, a sejtek struktúrájában és a létfontosságú enzimfolyamatokban is jelen van a fehérje.

A máriatövis megvédi a májsejtek sejtmembránját. Segítségével megváltozik a külső sejtmembrán szerkezete és így a májsejteket károsító méreganyagok nem tudnak azon keresztül haladni. Ezenfelül képes csökkenteni a máj méreganyag-elnyelésének sebességét is, a méreganyagok így kiválasztódnak a vesén keresztül, mielőtt megkárosítanák a májat. Drámai példa erre az a képessége, hogy tudja blokkolni a gyilkos galóca mérgét is, ami hírhedt májbénító toxin.

A máriatövis májvédő hatását nem egyetlen vegyületnek, hanem több, rokon szerkezetű anyagnak köszönheti. A hatásért felelős anyagkeveréket nevezik szilimarinnak.

Bél diszbiózis elkerülése, a biogén amin terhelés csökkentése

Éveken keresztül kísérleteztem gyógynövényekkel részben a népi állatorvoslási tapasztalatok alapján, de komoly hazai és külföldi szakirodalmi feldolgozást is végeztem ebben a témában.
Meglepő volt számomra, hogy a népi állatorvoslás tapasztalata és a szakirodalmi feldolgozás eredménye az esetek döntő részében egybeesett.

Megerősítést kaptam azokból a beszélgetésekből, amit fiatal állattenyésztő agrármérnökként az akkor már korosabb, tapasztalt állatorvosokkal folytattam. Ők az 1960-as és 70-es években már praktizáltak, amikor a nagyüzemi nagy létszámú állattartó telepek már működtek az összes gondjukkal, de széles körben még a per os antibiotikus kezelés lehetősége nem volt meg.
Az ő tapasztalataikat is figyelembe vettem.

Sok esetben antibiotikus kezelés kiváltására, vagy eredménytelen antibiotikus kezelés alternatívájaként magam is megpróbáltam a gyógynövényekkel való problémakezelést. Főztük és egyéb eljárással vizes oldatba vittük a gyógynövény hatóanyagokat. Ivóvízbe adagolva állomány szinten eredményesen alkalmaztuk a gyógynövényeket, megszüntetve a hasmenést a különböző korcsoportú állatoknál.

2011 óta saját vállalkozást alapítva takarmányt gyártok, több cégnek is dogozom szaktanácsadóként Magyarországon és külföldön is. 4 év alatt több mint 300 nagy létszámú sertéstelepen jártam, az egy telepi tapasztalat az elmúlt 4 évben kiteljesedett. Több telepen is tetten lehet érni azt a jó néhány takarmányozás élettani problémát, amit egyrészt a nagy genetikai potenciállal rendelkező állatok óriási anyagcsere teljesítménye indikál, másrészt néhány az elmúlt évben megjelent takarmány alapanyag is elősegít.

Nikotinsavamid pótlása - tenyészkocák bőr pellagra jelenség elkerülésének lehetősége, malacok újszülöttkori bélboholy sorvadásos, hasmenéses állapotának megszüntetése

A magyar és angol nyelvű internetes szakirodalomban a sertésbőr pellagra jelenségről semmilyen információ nincsen. A sertés bőr pellagrát meg lehet találni fotókon, főleg állatvédelmi célzattal készült sertéstelepi fotókat tartalmazó portálokon. Leginkább tenyészkocákon.
Én magam gyakorlatilag minden telepen megtalálom enyhébb és súlyosabb mértékben. Az írott szakirodalom a nikotinsav tüneteit részletesen bemutatja, a bőr jelenségeket és a bélnyálkahártya sérülést és az elhalást is:

  • Kovács Ferenc: Sertéstenyésztők kézikönyve, 1984
  • Karsai Ferenc: Állatorvosi kórélettan, 1982
  • Leopold Vrzgula: Gazdasági állatok anyagforgalmi betegségei és megelőzésük 1985
  • Horváth Zoltán, Boian Nacsev: Takarmányártalmak, hiánybetegségek, 1972

Miért vált kritikussá a niacin probléma a sertésekben az utóbbi 10 évben?

A növényekben a B3- vitamin nikotinsav formában van jelen, a takarmányban lévő B3- vitamin is nikotinsav, az állatokban az aktív forma a nikotinsav-amid. Az átalakítást a máj végzi. Ha máj funkció nincs rendben, akkor másodlagos nikotinsav-amid hiánya van az állatnak. A Wendelin hepar készítménybe nikotinsav-amidot teszünk, így segítve a kocák anyagcseréjét, ameddig a máj regenerálódik, ez kb. 2-3 hónap.

A nikotinsavat a tápcsatorna hasznos mikroorganizmusai is szintetizálják triptofán aminosavból. A diszbiózisos bélcsatornában ez a szintézis sérül. Interakció van a tirozin aminosav és a nikotinsav-amid között, a nikotinsav-amid hiányában a tirozin aminosav érzékenység megnő.

A PFTS szindrómás malacok előfordulásának csökkentése, az antioxidáns rendszer állapotának javítása

A lizin-arginin antagonizmus miatt bekövetkező arginin hiánynak a hatását 6 anyagcsere élettani problémában lehet tetten érni a sertéstelepeken.
A PFTS szindróma és az eperszív, Mulberry heart disease (MHD) is anyagcsere betegség, az arginin hiány következménye.

Kézenfekvő a megoldás adjunk arginint az állatoknak. A lizin herpesz vírus ellenes farmakológiai tulajdonságából tudjuk, ha lizint viszünk be a szervezetbe szabad aminosavként, az akadályozza az arginin felszívódását. Ez a helyzet áll fenn a takarmányban lévő szabad aminosavformában adott lizin miatt.
Ha az arginint komplexképző anyaggal (fulvosav) összekapcsoljuk és komplexként visszük be a szervezetbe az arginin nem szabad aminosavként, hanem peptidként szívódik fel, elkerülve a lizin-arginin antagonizmust. Ezt a módszert használjuk a Wendelin hepar-ban.

Miért jó a tenyészkanoknak a Wendelin hepar?

Az arginin hiány és a tenyészkanok sperma mennyisége és minősége:
A lizin antagonistája az arginin. Bizonyított tény, hogy egy 250 kg testtömegű tenyészkannál 8 g/nap fermentát lizin szabad aminosav tartalmú takarmányon olyan nagyságrendű aminosav antagonizmus van a lizin és az arginin között, hogy zavart szenved az arginin hasznosulása a szervezetben. Az arginin hiánya miatt a spermatogenezis üteme lassul, a spermaszám csökken. Az ondóhólyag váladékának fehérjéi 80 %-ban argininből állnak. Az ondóhólyag és a prostata váladék a spermiumok mozgását segíti, a vitalitását és a hosszú idejű termékenyítő képességét segíti, döntő szerepe van az eredményes termékenyítésben. A sertésnél szemben az emberrel az arginin esszenciális aminosav. A következmény akár meddőség is lehet.

Visszalépés...

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Az elengedhetetlen sütik segítenek használhatóvá tenni a weboldalunkat azáltal, hogy engedélyeznek olyan alapvető funkciókat, mint az oldalon való navigáció és a weboldal biztonságos területeihez való hozzáférés. A weboldal ezen sütik nélkül nem tud megfelelően működni.

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét, erre példa lehet az Ön által előnyben részesített nyelv vagy a régió, amelyben tartózkodik.

Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai sütik segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.

A marketingsütiket a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára, valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat a tartalmakat közzétevő és a harmadik fél hirdetők számára.